Dobrze wykorzystać zabawkę

Rodzice w rolach głównych

Zabawy z małym dzieckiem pomagają mu odpowiednio szybko się rozwijać. Najlepiej jest, jeśli rodzice mają sporo czasu i mogą spędzać go ze swoim maleństwem. Rozmowy, śpiewanie piosenek czy odgrywanie ról sprawiają, że dziecko od pierwszych dni życia jest oswajane ze słowami i bliskością rodzica. Do takich zabaw wykorzystać można lalki dla dzieci ubrane w charakterystyczne stroje. Lalki to nie tylko zabawki dla dziewczynek – ukazywanie postaci pełniących różne role społeczne jest elementem edukacyjnym, można na przykład odgrywać całe przedstawienia związane z życiem codziennym. Wspomniane zabawki do kupienia są już z całym zestawem akcesoriów, na przykład policjant posiada lizak, samochód, kajdanki, lekarz – stetoskop i fartuch, itd. Niektóre z tych postaci są znane dziecku, inne będzie dopiero poznawać. Uczestnictwo rodzica w zabawie gwarantuje, że wszystkie sytuacje przedstawione zostaną w ciekawy, wartościowy sposób.

Zabawki w przedszkolu czy w świetlicy

Jeśli dziecko korzysta z przedszkola lub chodzi do świetlicy osiedlowej, włączenie do użytku zabawek dziecięcych przedstawiających ważne postacie znane z codziennego życia również jest okazją do fantastycznego spędzenia czasu. Dzieci mogą podkładać głos pod poszczególne lalki, dla dziewczynek przeznaczone są oczywiście role żeńskie, np. pielęgniarek, nauczycielek, bibliotekarek, dla chłopców motorniczych, budowniczych, hydraulików itd. Im więcej zabawek, tym więcej frajdy. Lalki pozwalające na odgrywanie ról dostępne są już często w formie zabawek na roczek – są to pacynki, w które rodzice wkładają dłoń i ruchami palców sterują aktywnością danej postaci.

2 komentarze

  1. Faktycznie coś takiego to fantastyczna zabawa. Uczy wyobraźni, rozwija inteligencję emocjonalną i pozwala poznać poszczególne role w społeczeństwie.

  2. Najlepiej jeśli rodzice znajdą czas na taką zabawę i pokażą, jak to się robi. Później dzieci na pewno polubią wcielanie się w jakąś postać. Lalki pomagają, ale dziecięca wyobraźnia nawet z kawałka szmatki stworzy człowieka albo groźnego potwora.

Napisz komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *